Garage Organics'in Yaratıcısı Ahmet Çoban

Ahmet Çoban 2000 yılında 15 yaşında kuaförlüğe başladı. 

2008 - 2012 yılları arasında Türkiye’de dönemin en popüler kuaför markalarından birinde kariyer basamaklarını çıkmaya devam etti ve kurumun en genç yöneticilerinden biri olma başarısını gösterdi. 

2012 yılında girişimci tarafı ağır basan Ahmet Çoban, gençlerin ilgi gösterdiği yeni nesil bir marka ile yola devam etmeye karar verdi. İlk açılışını yaptığı Nişantaşı Şubesi’nin kısa dönemde yakaladığı başarı sayesinde önce Etiler’de sonra da Nişantaşı’nda ikinci bir salon açarak yoluna 3 adresle devam etti. 

Bu dönemde Ombre uygulamasına getirdiği yeni yorum ile tanınmaya başladı ve Ombre uygulamasından yola çıkarak kattığı farklı yorumlarla yıllar içinde Brushlight, Facelight, Sombre, Sunkissed gibi birçok renklendirme tekniği geliştirdi. Yenilikçi uygulamaları, konusunda “trend öncüsü” olarak konumlanmasını sağladı. Sonraki yıllarda bu uygulamaların arasına transparan boya, pigmentasyon gibi farklı tekniklerin yanı sıra Desert Red, Toffee Brown, Kurşuni gibi özel renk karışımları, Ghost Cut gibi özel kesim metodları ve son olarak Sakinleştirici Bakım adında yeni nesil bir saç bakım terapisi eklenmiştir. Tüm bu geliştirilen uygulamaların arkasında yatan vizyon ise Ahmet Çoban’ın mesleğinde alışılmış olanın aksine müşterisini kuaför bağımlısı yapmayan yeni bir kuaför anlayışı arayışından ortaya çıktı. Olabildiğince az kimyasal işlem, kimyasal işlem gerektiren uygulamalarda ise olabildiğince sağlıklı içerik kullanımı ile saça zararı minimuma indirmeye hedeflerken bir taraftan da kullanımı en uzun süreye çıkarma arayışı her gün büyüyen müşteri kitlesine güven aşılamıştır.  

Tüm bu teknikleri sosyal medyanın ilgili kanallarında yoğun paylaşımı sektörde sosyal medyanın başarılı kullanımı konusunda örnek gösterildi. Ahmet Çoban ve markaları bugün sosyal medyada, yurtiçi ve yurtdışından olmak üzere, 750 bin civarında takipçiye ulaşmaktadır.  

2015 yılı Ahmet Çoban’ın şu ana kadarki tüm profesyonel hayallerini hayata geçirmek için yeniden yola çıktığı bir yıl oldu. Türkiye’nin “saç tamiri” sloganı ile yola çıkan ve yaptığı yenilikçi uygulamalarla ilk “2. dalga kuaför salonu” olarak tanımlanan Garage Hair Repair Studio, Etiler’de kapılarını açtı. Bu salon zincirinin rakiplerinden ayrıştığı en önemli noktalardan biri de markanın kendine ait bir uygulama menüsü olması. Bu çalışma yöntemi Ahmet Çoban’ın kendi sektörünün çok dışında yemek-kahve gibi alanlarda uluslararası dev markalardan ilham alarak kuaförlük alanına getirdiği bir yenilik oldu ve müşteriler tarafından benimsendi. Böylece Garage Hair Repair Studio markası, tüm çalışanları ve müşteri kitlesi ile aynı dili konuşabilen bir kuaför zinciri olma başarısını yakaladı. Sosyal medyada da kendi “hashtag”leri ile anılan uygulamalar Ahmet Çoban’ın kısa sürede sosyal medya/marketing ajanslarının dikkatini çekmesini sağladı.  

2015 yılı aynı zamanda Ahmet Çoban’ın 3 yıla yakın bir süredir planladığı sağlıklı ve doğal saç bakım serisi Garage Organics’in de bir süredir devam eden Ar-Ge sonrasında hayata geçtiği yıl oldu. Böylece Ahmet Çoban Türkiye’nin ilk salon çıkışlı saç bakım markasına da imza attı. Hem de tüm dünyada kabul gören, prestijli organik ürün sertifikası Cosmos Organic ile onaylı. Marka 2017 yılında helal ürün sertifikasını da bünyesine ekledi. Garage Organics bugün Garage Hair Repair Studio’larının yanı sıra Beymen Mağazaları’nda, www.garageorganics.com online alışveriş sitesinde ve seçkin dermokozmetik satış siteleri ile Ortadoğu’da bazı websiteleri ve kozmetik noktalarında satılmakta. 

Garage Hair Repair Studio’un başarısı “bakımlı dolayısıyla sağlıklı saçlar” akımını benimseyenlerin öncelikli tercihi olmasıyla hızla tırmandı. 2016 Ocak ayında Nişantaşı Garage Studio ile markanın büyüme dönemi başladı. 2016 Haziran ayında Caddebostan şubesi ile marka ilk franchise çalışmasını yaptı. Marka büyümesine aynı yıl açılan İzmir Alsancak şubesi ile devam etti. Ahmet Çoban’nın Garage Hair Repair Studio için geliştirdiği yenilikçi tavır, salon konseptinden markaya özel uygulama yaratma anlayışına, hizmet kalitesinden aktif sosyal medya kullanımına kadar kuaförlük sektöründe uzun zamandır yaşanan  durgunluğunda son bulmasına yardımcı oldu ve birçok genç meslektaşı tarafından örnek alındı.  

Önceki dönemde 3 salonu ile ayda 5bin civarında müşteriye kadar ulaşan Ahmet Çoban, Garage Studio markasıyla kuaför camiası için yeni bir adım atarak 20 dakikalık “kişisel danışmanlık” randevu sistemini geliştirdi. Günlük maksimum 50 danışmanlık görüşmesi sınırlandırması koyan Ahmet Çoban'ın salon çalışmalarının kalitesini kontrol altında tutmak ve verilen hizmette “Garage Studio” kalite standartlarından ödün vermemek adına yaptığı çalışmalar müşterileri tarafından övgü ile karşılandı. 

Ahmet Çoban kendi markası haricinde global ve lokal anlamda sektörün dev markaları ile de işbirliğinde projelere imza attı. 4 yıl arka arkaya L’oreal Paris markası ile yürüttüğü çalışmalar sırasında markanın Ombre boya serisinin de Türkiye lansmanına imza attı. 2015 yılında Bingo markasının “Tılsımlı İşlerin Altına #imzamıatarım” reklam kampanyasında yer aldı. 2017’de Avon Markasının “Avon Advance Techniques Sülfat İçermeyen Köpüksüz Şampuan” ürünün tanıtımı için marka ile anlaşan Ahmet Çoban, 2018 yılında Dyson markası ile yapılan işbirliğinin ilk ayağı olarak Esma Sultan’da yapılan şık organizasyonda basına ve bayilere “Supersonic” saç kurutucusunu lanse etti. 2018 yılının son günlerinde Wella Professionals Türkiye ile birlikte görkemli bir organizasyona imza atarak dünyaca ünlü Brezilyalı kuaför Romeu Felippe’yi ülkemizde ağırladı. Türkiye’nin farklı yerlerinden 250’ye yakın seçkin kuaförün katılımı ile düzenlenen seminerde Ahmet Çoban Felippe’yi sahnede takdim etti. Bu seyahat basın yansımalarının yanı sıra Ahmet Çoban’ın ve Romeu Felippe’nin Instagram Story’leri ile ikilinin toplam 1 milyonu bulan takipçisine ulaştı.  

Önümüzdeki dönemde hem Garage Hair Repair Studio hem de Garage Organics markaları ile uluslararası projelere imza atmaya hazırlanan ve franchise çalışmalarına hız veren Ahmet Çoban, Türkiye’deki birçok ulusal ve uluslararası kurumsal firmaya “kişisel stil/ kurumsal stil ve saç” konusunda seminerler vermektedir. Bu çalışmalarının yanı sıra güzellik ve moda gibi yaratıcı sektörlerin iyi rol modellerden ilham alarak gelişeceğine inanan Ahmet Çoban, Kariyer Eğitim Kurumları, İstanbul Moda Akademisi gibi eğitim kurumlarında seminer, workshop ve trend anlatım toplantılarına konuşmacı olarak katılmıştır.  

Sosyal yardımlaşma konusuna önem veren ve özellikle çocuk sağlığı, çocuk eğitimi, sokak hayvanlarını koruma gibi alanlarda kuruluşlarla çalışan Ahmet Çoban, markaları adına Güneydoğu Anadolu’da bazı ilköğretim kurumlarına her yıl maddi ve manevi destek vermeye sürdürmektedir. Aynı zamanda büyük şehirlerde yardım kurumları tarafından gerçekleşen kermes etkinliklerine Garage Organics markası ile katılmaktadır.  

Önemli Türk moda tasarımcılarıyla çalışan ve Türkiye’deki birçok yıldız ismin müdavimi olduğu Ahmet Çoban, dünya moda haftalarındaki yeni akımları yakından gözlemleyerek Garage Studio’nun “trend öncüsü” ruhunu korumaya devam ediyor.  

ahmet@garagehairrepair.com