Paris Couture Haftasından “Saç Raporu”

Paris Couture Haftasından “Saç Raporu”

Paris Couture moda haftasına herkes “haute couture” modası için bakarken ben de işim gereği saç modelleri için göz gezdirdim. Çünkü bu tarz moda haftaları farklı ve yaratıcı saç modelleri açısından ilham kaynağı olabiliyor. Birçok uygulama oldukça abartılı olsa da bazen bir renk bazen bir tarama ya da aksesuar kullanım şekli ilgimi çekiyor. Aklımda beliren bir fikir beni yeni bir uygulama denemeye yönlendiriyor. İşte bu incelemeler sırasında görülmeye değer, çoğu sizin de sosyal medyada sıkça karşınıza çıkmış, modelleri listelemek istedim.

Tabii ki birinciliği Valentino defilesinden sonra her yerde paylaşılan Kaia Gerber’in maksimum krepeli, dev saçları aldı. Bu model bana hem geçmiş yüzyılların Fransız saraylarındaki prenseslerini hatırlattı hem de Bridgitte Bardot’nun 1960’larda ünlü olan yarı toplamalarını. Sonuçta ikisinin bir karışımı gibiydi. Herhangi bir ilham aldığımı söyleyemesem de böyle bir listede bulunması gerekir.

 

Alexandre Vauthier defilesinden yuvarlak kesim şapkalar kullanılmıştı. Bununla beraber sade bir saç modeli tercih edilmiş. Saçlar böyle şapkalarla genelde açık bırakılır ama bu, alttan at kuyruğu olarak oldukça sade bir stilde toplanmış saçı beğendim. Çok kadınsı olmasa da sofistike bir havada.

 

Christian Dior show’unda ise bu sefer Fransız beresi altında yine minimalist bir at kuyruğu vardı. Demek ki önümüzdeki sezonda şapkalar ve at kuyrukları oldukça popüler olacak. At kuyruğunun iple sarılmış olması ise bana 90’lı yılları hatırlattı ki 90’lar da bu aralar yine moda biliyorsunuz.

 

Antonio Grimaldi defilesinde metal bir saç aksesuarına yer verilmişti. Dikkat ederseniz bu uygulamada da saçlar yine çok sakin. Yani geçtiğimiz sezonlarda metal saç aksesuarları kullanıldığı zaman biraz daha asi bir model uygulandığını görürdük (spreyler ve kabartmalar vs.), ama bu sefer çok küçük ve net bir topuz var. Ve yine alt kısımda.

 

Chanel defilesindeki saç aksesuarları ve perçem kısmındaki şekillendirme yine çok konuşuldu. Normal hayata yansımasına pek de ihtimal vermediğim bu eskinin dolmasının açılmışını andıran saç modeli yine bu liste içinde olmasa olmazdı.

 

Son olarak Giambattista Valli defilesinde gördüğüm sahte bob kesime gelmek istiyorum. Valentino defilesindeki kadar abartılı olmasa da krepelenen uzun saçlar saç bandına gizlenerek küt kesim ya da bob kesim dediğimiz modele çevrilmişti. Biz sanırım daha önceden bu modeli Kendall Jenner ve Gigi Hadid’de görmüştük. Her attıkları adım büyük olay yaratan genç modeller saçlarını kestirdiler mi diye sosyal medyayı bir süre meşgul etmişlerdi. Kim bilir belki bu saçı yapanlar da onlardan ilham almışlardır.


Ama bu defilenin gerçek ve gizli yıldızı file tüllerin ardına saklanmış sağlıklı ve doğal dalgalardı. Her zaman favorim olan bu sağlıklı saç görüntüsü için iyi bir saç bakım rutini şart! :) 

Sevgiler,

Ahmet Çoban

Yorum bırak

Yorumunuz incelendikten sonra yayınlanacaktır.